Studenci i podatek

Posted by on lut 17, 2013 in PIT 37, Program do PIT | 0 comments

Studenci rzadko wysilają się na tyle, by otrzymywać przychody poza tym, co dają im rodzice lub uczelnie. Jak tę sytuację widzą urzędy podatkowe?Czy wobec tego są całkowicie zwolnieni z opłacania podatków?

Podatek dosięga stypendia od organizacji

Powinieneś zainteresować się formularzem PIT jeśli otrzymujesz stypendium od samorządów i organizacji pozarządowych. Kwoty wychodzące poza 380zł ulegają opodatkowaniu.

Kwota wolna od podatku

W wypadku, gdy zarobiłeś pieniądze dzięki uczciwej pracy, musisz rozliczyć się z podatku. Wypełniasz wtedy druk PIT i wysyłasz do urzędu. Jeśli nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, czyli 3089zł, ominie Cię płacenie podatku, ale i tak musisz wysłać PIT.

Co to jest studencki dochód?

Drogi studencie. W związku z obowiązującym prawem, jeśli osoba fizyczna otrzymuje dochód, musi zapłacić podatek. Dochód to korzyść materialna pochodząca z działalności takich jak praca, działalność gospodarcza, własne inicjatywy itd. Doliczyć do tego trzeba przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, stypendia sportowe. W takich wypadkach musisz rozliczyć się z podatku wypełniając formularz PIT 37.

Za które stypendia nie płacisz podatku

Nie obowiązuje Cię na szczęście podatek od stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, wyznaczanych przez  ministerstwo. Kiedy otrzymujesz stypendium z innych państw, dostosowywujesz opodatkowanie ich według tamtejszego prawa. Nie jest opodatkowane zarówno stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, naukowe, dopłaty do posiłków i zapomogi. Studenci, jak wszyscy obywatele pracujący, są w stanie przeprowadzić swoją deklarację korzystając z takich udogodnień, jak PIT 2013 online, Program PITy 2013/2014.ulga prorodzinna formularze pit pit 36 pit36 ulgi rozliczenie roczne Ciekawostki podatkowe ulga za internet rozliczenie podatkowe pit 20122013 program pit

Dodaj komentarz

Please type the characters of this captcha image in the input box

Aby dodać komentarz, wpisz litery z obrazka.