Fiskus ponadczasowy

Posted by on lut 17, 2013 in Ciekawostki | 0 comments

Współczesne obowiązki fiskalne i PITy wydają się być wzięte z kosmosu? Dowiedz się, jak nasze państwo pobierało od obywateli środki w przeszłości!

Akcyza na łan

Rozliczenia towarzyszyły obywatelom od zarania państwowości. Pierwsze daniny dla rządzących kronikarze odnotowywali już za Piastów. Czy dzisiaj cokolwiek mówią Ci słowa takie, jak poradlne lub podymne? Pierwsze, wg. Jana Długosza, było opłatą od każdego łanu zboża. Drugie zaś zarządzono już w XVII wieku jako opłatę od domu – czyli inaczej – podatek od każdego komina. 

Gdybyś płacił przed wojną…

Kraj w każdej epoce znajdował swoiste sposoby, aby zebrać dobro materialne do swojego rozwoju. Czy pamiętasz, że w dawnych czasach system potrafił ściągać podatek od takich obiektów, jak cukier, piwo, napoje winne, oleje mineralne, drożdże, kwas octowy, zapalniczki oraz karty do gry? Wydaje się to absurdalne, jednak takie prawo było u nas przed II wojną światową.

Jak akcyzy wpływały kiedyś na ceny?

Jeżeli porównujemy absurdy fiskalne z dawnych czasów ze współczesnymi, można jeszcze zwrócić uwagę na przelicznik wartości przedwojennej akcyzy. Złotówka z okresu międzywojennego odpowiadała mniej więcej 10-u złotym teraz. W konsekwencji piwo było dzięki akcyzie droższe o złotówkę, a talia kart – nawet o 100 zł.

Zbudź się nim będzie za późno

pewne koncepty polityków wydają się być tak głupie, że nikt nie wierzy, by mogły naprawdę zostać wprowadzone w życie. Niska aktywność obywatelska ludzi sprawia, że dziwne projekty jednak przechodzą w sejmie. W ostatnim roku w Częstochowie wymyślono na poważnie plan nałożenia na wiernych podatkiem od modlitwy. Innymi słowy – chodzi o opodatkowanie pobytu katolików na Jasnej Górze zgodnie z przepisami, na jakich w kurortach turystycznych nakładana jest opłata klimatyczna. Człowiek odwiedzający Sanktuarium Matki Boskiej, musiałby to uwzględnić wypełniając np. PIT 38 formularz.

Być może z czasem zostanie wynaleziony portal pomiędzy wymiarami i epokami, a ludzie będą mogli samodzielnie wybrać sobie moment w dziejach do życia i płacenia podatków :) Wyobraź sobie te kantory, wymieniające walutę między starożytnością a czasami nowożytnymi!

ulga prorodzinna formularze pit pit 36 pit36 ulgi rozliczenie roczne Ciekawostki podatkowe ulga za internet rozliczenie podatkowe pit 20122013 program pit

Dodaj komentarz

Please type the characters of this captcha image in the input box

Aby dodać komentarz, wpisz litery z obrazka.